Lees meer over:
Duurzaam leven

Maai Mei Niet: biodiversiteit in buurtontwikkelingen

11 mei 2026

In onze buurtontwikkelingen zijn ontwerpbeslissingen gebaseerd op een analyse van het bestaande landschap en de ecologie. We behouden en versterken natuurlijke systemen dankzij diverse beplanting, groen-blauwe infrastructuur en klimaatadaptief ontwerp. Zo ondersteunen we de ecologische veerkracht, de biodiversiteit en de leefkwaliteit in de buurt. 

We vertrekken van de waardevolle elementen op en rond de site. Kwetsbare of waardevolle zones blijven buiten de bouwzone en worden tijdens het constructieproces beschermd. We respecteren ook het natuurlijke reliëf. Volwassen bomen worden behouden en geïntegreerd waar mogelijk, en bestaande landschapsstructuren worden waar nodig hersteld. Via groen blauwe corridors worden onze woonprojecten verbonden met het omliggende landschap, zodat ze deel uitmaken van regionale ecologische netwerken.

We ontwerpen buurten als gelaagde en robuuste ecosystemen. Hierbij combineren we de aanplant van bomen, struiken, kruiden en bodembedekkers, die geschikt zijn voor de lokale bodem. Seizoensgebonden variatie en voedsel  en nestmogelijkheden ondersteunen bestuivers, vogels en kleine zoogdieren. Een doordacht ontworpen publieke ruimte met schaduw en ventilatie voorziet in verkoeling en comfort. Waterdoorlatende oppervlakken, groenzones die regenwater bufferen en bijkomende groen blauwe netwerken ondersteunen het waterbeheer en creëren habitat voor diverse soorten. Beplanting met een lage onderhoudsbehoefte en adaptief beheer zorgt ervoor dat de natuurlijke systemen op lange termijn doeltreffend en betaalbaar blijven.

Enkele verwezenlijkingen in 2025

Dankzij slimme ontwerpbeslissingen en vervolgens doelgericht beheer door de stad kunnen er in onze woonbuurt Terneuzenwegel in Sint-Niklaas verschillende soorten wilde bloemen gedijen. Het zuidelijke deel van deze woonbuurt is circa 12 ha groot. Voor het ontwerp werd zoveel mogelijk vanuit het bestaande landschap vertrokken, met compacte woningen waardoor 50% van de ruimte ingericht kon worden als openbaar domein. Zo konden bomen, vnl. knotwilgen, bewaard blijven. Ook de grachtenstructuur werd behouden en verwerkt in het waterbeheer van de buurt. Afgegraven grond (van ondergrondse parking) werd dan weer gebruikt om in het nieuwe buurtpark van zo’n 4 ha meer reliëf te creëren via (speel)heuveltjes. Dat buurtpark werd verder ingericht met nieuwe bomen, speeltuigen, een sportveld, en vooral veel ruimte voor water. Het noordelijke deel van de buurt is zo’n 13 ha groot. In een nieuw masterplan, dat werd uitgewerkt met alle partners, wordt er veel ruimte gegeven aan groen en water. Het bestaande park in het zuidelijke deel zal aangevuld worden met 5,4 ha in het noordelijke deel. Zo zal het uiteindelijke buurtpark zo’n 9 ha groot worden.

In onze buurtontwikkeling Au Vivier in Vivegnis wordt bijna 8 van de 9,5 hectare ingericht als groenzone. De aanwezige vijver en de beboste hellingen vormden het vertrekpunt van het ontwerp: eerst kregen de groene ruimtes vorm, pas daarna de woningen. Dat vertaalt zich in de toekomstige aanplant van bijna 300 bomen en 3.000 meter hagen. Daarnaast werken we op een terrein van 2,6 hectare samen met de coöperatie Jardinier du Monde, die er inzet op korteketenlandbouw met twaalf moestuinen en bijna 3.000 fruitbomen.

De site van onze toekomstige ontwikkeling Splot Wola in Warschau kreeg een tijdelijke ecologische invulling in de vorm van een herstelweide. We zaaiden een oppervlakte van 11.000 m² in met een gevarieerd mengsel van vijf grassoorten, aangevuld met rode en witte klaver, phacelia, boekweit en zonnebloemen. Deze tijdelijke invulling van het braakliggende terrein draagt bij aan de biodiversiteit en waterinfiltratie, en beperkt de verspreiding van stof- en bodemdeeltjes door wind.

Share: